Siyah Noktaları Önlemek İçin En Etkili 4 Yol

Çoğunlukla yüzde bulunsa da, siyah noktalar vücudunuzun herhangi bir alanında görünebilen lekelerdir. Siyah noktalar, cildinizin herhangi bir yerinde kir sıkışmış gibi görünebilir, ancak düşünebileceğinizden daha fazlası vardır. Oksidasyona bağlı olarak siyah görünürler ve gözeneklerin kirle tıkandığında ve havaya maruz kaldığında ortaya çıkan bir süreçtir.

Bilge Cafe, cildinizden bu sinir bozucu küçük noktalardan nasıl kolayca kurtulabileceğiniz ve arzu ettiğiniz görüntüyü nasıl elde edeceğiniz konusunda bir rehber oluşturdu. Siyah noktaları nasıl etkisiz hale getirebileceğinizi öğrenmek istiyorsanız bu yazıyı sonuna kadar okumanızı öneririz.

Temizleme

Yumurta beyazı maskesi kullanın : Yumurtaların sarılarını yumurtadan alın ve ince bir tabaka oluşturacak şekilde yumurta aklarını yüzünüze hafifçe uygulayın . Maskeyi 2 dakika ya da kuruyana kadar açık bırakın. Bir kez daha, yumurta akını ikinci bir tabaka uygulayın. Maskeyi yüzünüzde 20 dakika boyunca bırakın. Yüzünüzdeki beyazları durulamak için ılık su kullanın. Yumurta akı, gözenekleri sıkılaştırmaya ve pürüzsüz, siyah noktalardan arındırılmış bir cilt görnümü vermeye , tıkanmış kiri çıkarmaya yardımcı olur.

Bal ve tarçın kullanın : Bir çay kaşığı tarçın ile yarım çay kaşığı balı karıştırın . Bu karışımı dairesel bir hareketle yüzünüze sürterek uygulayın. Yaklaşık 3 dakika sürmeye devam edin. Tarçın bir çalı gibi davranırken, bal açık gözeneklerden kiri çıkarmak için çalışır ve aynı zamanda doğal bir antibiyotik görevi görür.

Çemen otu hamurunu kullanın : Çemeni suyla karıştırıp bir macun yapın ve yüzünüze sürün. Soğuk su ile durulamadan önce 10 dakika bekletin.İşte hepsi bu kadar.

Arındırma

Limon, yoğurt, bal ve tuz eksfolyantı : Limon suyu, bir yemek kaşığı tuz, bir kase yoğurt ve biraz balı karıştırın. Bu karışımla yüzünü fırçalayın . Yüzünüzün siyah nokta eğilimli bölgeleri üzerinde dairesel bir hareketle bu karşımı uygulayın. Yaklaşık 3 dakika boyunca sürmeye devam edin ve ılık suyla durulayın.

Süt ve küçük hindistancevizini karıştırın: Bir macun oluşturmak için yeterli miktarda hindistan cevizi tozuyla bir parça süt (özellikle ayran) karıştırın. Gözeneklerinize gömülmüş olan tüm kirleri temizlemek için hafifçe ovalayarak bu karışımı yüzünüze uygulayın. Ilık suyla yıkadıktan sonra 3 dakika boyunca ovma işlemi yapın. hindistan cevizi parçacıklarının cilt besleyici etkisinin sütle birleştirilmiş fırçalama etkileri, size kusursuz ve beslenmiş bir cilt bırakacaktır.

Kabartma tozu ekşimini kullanın : Kabartma tozu çoğu mutfakta mevcuttur. Bu eksfolyantı yapmak için sadece bir hamur oluşturmak yeterlidir. Bunun için suya kabartma tozu ekleyin. Yüzünüzü yavaşça dairesel bir hareketle bu macunla birlikte yaklaşık 5 dakika boyunca ovun ve daha sonra durulayın. Yüzünüzü fırçaladıktan ve macunu su ile yıkadıktan sonra yaklaşık 10 dakika boyunca yüzünüzde kalmasına izin verebilirsiniz. Kabartma tozu doğal bir temizleyicidir ve tozun ince tanesi ölü deri hücrelerini temizler.

Kimyasal Tedaviler

Bir retinoid krem ​​kullanın : Bu kremler A vitamini açısından zengindir, böylece cildin büyümesine yardımcı olur ve ciltte yağ birikmesini önler. Haftada 2-3 kez kullanılması önerilir.

Siyah nokta çıkarma bantlarını kullanın: Siyah noktaların çıkarılmasında en kolay yöntemlerden biri, bu bantları kullanmaktır. Bu bantlar, yüzünüzle temas ettiğinde kuruyan ultra yapışkan bir çözelti içerir. Bantların kuruması için 15 dakika bekleyin ve sonra siyah noktalarınızı çıkarmak için hızlıca çekin. Bu stripleri kullanmadan önce yukarıda belirtilen temizlik rutinlerinden birini izlemeniz önerilir.

Salisilik asit bazlı yüz jeli deneyin : Etkilenen bölgeye jelden ince bir tabaka uygulayın ve 30 dakika kurumaya bırakın. Ilık su kullanarak durulayın. Salisilik asit, siyah tüysüz bir cilt vermek için ölü deriyi, yağı ve kiri çözer.
Diğer Yöntemler
siyah nokta

Bir komedon çıkarıcı kullanın : Yüzünüzü temizledikten sonra, komedon çıkarıcının döngüsünü siyah noktaya yerleştirin. Bir miktar basınç uygulayın ve aleti aşağı doğru çekin. Bu siyah nokta gözeneklerden dışarı çıksın. Cildinize zarar verebileceğinden çok sert bastırmamayı unutmayın. Siyah uçları çıkardıktan sonra, yüzünüzü ve aleti iyice temizlemeyi unutmayın.

Siyah noktalarınızı açın : Cildinizi temizleyerek ve peeling yaparak başlayın. Daha sonra, etkilenen bölgeye bir büzücü uygulayın. Siyah noktaların her iki tarafına hafifçe sıkmak için pamuk topları kullanın. Siyah noktaları çıkardıktan sonra, cildinizi suyla yıkayın ve bir kez daha büzücü kullanın.

Bonus: Siyah Noktalardan Nasıl Kaçınılır?

Cildinizi temiz tutun : Fazla kir ve yağı temizlemek için cildinizi düzenli olarak ılık su ile yıkayın. Bu, gözeneklerin tıkanmasını önlemeye yardımcı olacaktır. Nötr pH’lı veya salisilik asit içeren temizleyiciler, gözenekleri temiz tutmaya ve kopmaları önlemeye yardımcı oldukları için kullanılmalıdır.

Yatmadan önce makyajı çıkartın: Makyaj ile yatağa yatmak gözeneklerin tıkanmasına neden olabilir. Her zaman uyumadan önce makyajınızı nazik bir temizleyici veya makyaj çıkarıcı kullanarak çıkarın.

Fiziksel aktiviteler gerçekleştirdikten sonra duş alın : Terleme, cildinizde siyah noktalara neden olabilecek fazla bakteri ve yağa neden olabilir. Yorucu bir aktivite yaptıktan sonra, daima duş alın.

Fazla yağı yüzünüzden çıkarın : Yağlı bir cilde sahipseniz, fazla yağı emmek için topikal bir ürün kullanın. Sadece yüzünüzdeki yağı çıkarmaz, aynı zamanda siyah noktalara neden olabilecek bakterileri ve ölü deriyi de giderir.