SGK’dan Çift Maaş Almak Mümkün Mü?

SGK’dan Çift Maaş Almak Mümkün Mü?

İşte SGK’dan çift maaş alabilecek kişiler!
Çift maaş alma sistemi değişti. Yapılan değişiklikle ölen anne/ babasının ya da eşinin maaşını almak isteyen Dul ve yetim kadınların çift maaş alma şartı ölen kişinin SGK’tan emekli olma statüsüne göre değişiyor. Çünkü, vefat eden sigortalının hak sahiplerine maaş bağlanması aşamasında ölümün gerçekleştiği tarihteki yasalar referans alınıyor.

Bunun sonucunda hak sahibi dul ve yetimler ölüm tarihine göre ya tek maaş ya da her iki maaşı da alma imkanına sahip oluyor. Peki kimler tek veya çift maaş alma hakkına sahip oluyor işte detaylar.

Ölen eşin ve anne-babanın sigorta statüsü aynı ise iki maaş değil tercih edilen maaş yani tek bir maaş ödeniyor.

Yani eşi SSK, babası SSK veya eşi BAĞ-KUR babası BAĞ-KUR veyahut eşi Emekli Sandığı, babası Emekli Sandığı sigortalısı olan dul-yetim kadınlar tek maaş alabiliyor.Ancak ölen eşin ve ölen anne-babanın sigorta statüsü farklı ise bu kez ölüm tarihlerine göre iki maaş veya tek maaş ödenmesi söz konusu olabiliyor. Sigortalılık statüsü farklı ve eş veya anne-babanın ikisi de 1 Ekim 2008 tarihinden önce ölmüşse iki maaş bağlanıyor. İşte sigorta statüsü ve ölüm tarihlerine göre tek veya çift maaş alınabileceğini gösteren tablo:

İşte SGK’dan çift maaş alabilecek kişiler!Çift maaş alma sistemi değişti…