Mor Soğanın Vücudumuz İçin Mucize Niteliğinde Yararları

Mor Soğan suyu kalbi kuvvetlendirmektedir, Taşıdığı esterler kanın pıhtılaşmasını engeller.

– Soğan suyunun bal ile karıştırılarak tüketilmesi, sinirsel rahatsızlıkların tedavisinde, sesin güzelleşmesinde, boğaz iltihabı tedavisinde, öksürük, bronşit ve boğaz ağrısına karşı ilaç olarak kullanılabilmektedir. Bunun için hazırlanan macundan günde 3 çorba kaşığı tüketilmelidir.

– Kan üretimine faydalı olur. Kalp çarpıntısını önler. Kan basıncını (tansiyonu) düşürücü faydası bulunmaktadır.Safra kesesi salgısını fazlalaştırır ve bunun neticesinde taş oluşumunu engeller.

– Şeker rahatsızlığına karşı bol miktarda mor soğan tüketilmelidir. El ve ayak tırnaklarının çabuk kırılmasını önlemek için tırnakları sık sık mor soğan suyu ile ovmak gereklidir.

– Kesik ve yanık yaralarının mikrop kapmaması için mor soğan suyu sürülür.

– Ayak bacak karın göğüs ve ellerdeki şişmelere karşı günde üç defa yemeklerden önce birer çorba kaşığı soğan suyu içilir.Burun kanamalarını durdurmak için soğan yumrusu iki parçaya bölünür yarısı burnun önüne bağlanır.

– Çıbanları olgunlaştırmak için soğan yumrusunu oluşturan yapraklar haşlanarak çıban üzerine katılır.

– Nasırları yok etmek için sirke ile beraber kaynatılan mor soğan nasır üstüne koyularak bağlanır ve ara ara bu işlem tekrarlanır.

– Bağırsak veya Dizanteri iltihaplarına karşın çiğ yumurta sarısını taze tereyağı iyice ezilmiş kimyon tohumu ve çok miktarda soğan suyu karıştırılıp gün içerisinde üç defa birer çorba kaşığı yenilmektedir. İdrar yolları rahatsızlıklarında taze kesilmiş ve ısıtılmış soğan sıcak sıcak ağrıyan kısmın üstüne konur ve bu işlem birkaç kez tekrarlanır.

– Karın ağrılarına ve mide kanamalarına karşı çok ince doğranmış soğan süt ile birlikte kaynatılarak içilir.