Emekliler Bu Habere Dikkat ! 3 Maaş Birden…

2 maaş alan emekli üçüncü maaşı nasıl alabilir?
Bağ-Kur dul maaşı da alan bir emekli sandığı emeklisinin, hangi şartlarda babasından da yetim maaşı alabileceğini açıkladı.

Emekli Sandığı’ndan emekliyim. Eşim 10 yıl önce vefat etti. Eşimden Bağ-Kur dul maaşı alıyorum. Babam 2 yıl önce vefat etti. Babam da Emekli Sandığı’ndan emekliydi. Babamdan yetim maaşı alabilir miyim? Emekli Sandığı iştirakçisi veya emeklisi olan kız çocuğuna, Emekli Sandığı emeklisi olan babasından aylık bağlanmıyor. Siz ve babanız Emekli Sandığı emeklisi olduğunuzdan, babanızdan yetim aylığı bağlanmaz. SSK veya Bağ-Kur emeklisi olsaydınız, babanızdan yetim aylığı bağlanırdı ve üç ayrı aylık alabilirdiniz.

ANLAŞMALI BOŞANMADA SGK YETİM AYLIĞINI KESEBİLİR
2010 yılında eşimden ayrıldım. Annemden yetim aylığı almaya başladım, fakat yaklaşık bir seneden beri aylığım kesildi. Sağlık problemlerim de var, çaresiz kaldım. Dilekçe verdim fakat yanıt şöyle, “hakkınızda eşinizle beraber yaşadığınıza dair şikâyet olabilir” dediler. Ara sıra tabii ki eşimle görüşüyorum. 5 çocuk annesiyim, çocuklarımın sorunları var, yanlarında olmam lazım. Bana nasıl bir yol gösterebilirsiniz? Sağlıktan da geri kaldım. İnanın çok mağdurum. İsmi saklı 5510 sayılı SS ve GSS Kanununun 56. maddesine göre, “Eşinden boşandığı halde, boşandığı eşiyle fiilen birlikte yaşadığı belirlenen eş ve çocukların, bağlanmış olan gelir ve aylıkları kesilir. Bu kişilere ödenmiş olan tutarlar, 96. madde hükmüne göre geri alınır.” Buna göre, boşandığınız eşinizle fiilen birlikte yaşadığınız tespit edilmiş ise annenizden aldığınız aylık kesilir ve aldığınız aylıklar geri istenebilir. Ancak iletinizde, ödenen aylıkların geri istenip istenmediğinden bahsetmemişsiniz. Ayrıca verilen cevapta varsayıma dayalı. “Hakkınızda eşinizle beraber yaşadığınıza dair şikâyet olabilir” şeklinde bir cevap olmaz. Aylığınızın kesilmesi için eşinizle fiilen beraber yaşadığınızın tespit edilmiş olması gerekir. Öncelikle aylığınızın kesilme sebebini netleştirmeniz gerekiyor. Eşinizle birlikte yaşadığınız gerekçesi ile kesilmiş ise, eşinizle birlikte yaşamadığınızı belirterek, kesilen aylığınızın, kesildiği tarihten itibaren yeniden bağlanması talebiyle dava açabilirsiniz.

Ben ve kız kardeşim SSK emeklisiyiz. Evli değiliz. Annem ev hanımı. Emekli Sandığı’ndan emekli olan babamın vefatı ile üçümüze de maaş bağlandı. Allah gecinden versin, annemin vefatı halinde kendisine bağlanan maaş devlete mi kalır yoksa kız kardeşim ve bana mı bağlanır? Şu anda babanızın aylığının yüzde 50’si annenize, yüzde 25’leri de size ve kız kardeşinize bağlanmış durumda. Allah gecinden versin, annenizin vefatı halinde aylık bağlama oranlarınız yüzde 40’a yükselir. Diğer bir deyişle babanızın aylığının yüzde 40’ı size, yüzde 40’ı kız kardeşinize bağlanır.

ÇALIŞIRSAM EMEKLİ AYLIĞIMDAN KESİNTİ YAPILIR MI?
SSK’dan emekli oldum. Elime geçen tazminatla çocukları evlendirdim ama paralar da suyunu çekti. Bir iş bulup çalışmayı düşünüyorum. Arkadaşlar çalışırsam emekli aylığımın düşeceğini söylüyorlar. Bu doğru mu? Bir iş yerinde çalışmaya başlamanız halinde emekli aylığınızdan kesinti yapılmaz. Çalışmanız karşılığı alacağınız ücret üzerinden, yüzde 32 oranında sosyal güvenlik destek primi (SGDP) ödenir. Bunun yüzde 7.5’i sizin ücretinizden kesilir. Bu kesinti emekli maaşınızdan değil; iş yerinden aldığınız ücret üzerinden yapılır. Bu nedenle emekli aylığınızda herhangi bir azalma söz konusu olmaz.

DURDURULAN EMEKLİLİK İŞLEMLERİ 21 TEMMUZ ÖNCESİ BAŞVURULARI KAPSIYOR MU?
673 sayılı KHK ile durdurulan emeklilik işlemleri 21 Temmuz öncesi yapılan başvuruları da kapsıyor mu? Önder Özsoy 673 sayılı KHK’nın “Emeklilik Onayları” başlıklı 6. maddesinde, 20 Temmuz 2016 tarihli ve 2016/9064 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla ilan edilen olağanüstü halin yürürlüğe girdiği 21 Temmuz 2016 tarihinden geçerli olmak üzere, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 48. maddesinin ikinci fıkrasında emekliye sevk onayı için öngörülen bir aylık sürenin olağanüstü hal süresince uygulanmayacağı hüküm altına alınmış. Buna göre de KHK hükmünün, 21 Temmuz 2016 tarihinden önce yapılan emeklilik başvurularını kapsamaması gerekir.