Başparmak Çıkıntısını Tedavi Etme Yöntemi… İşte O Yöntem !

Başparmak Çıkıntısını Tedavi Etme Yöntemi… İşte O Yöntem !

Başparmak çıkıntısı olarak bilinen bunyon, başparmağın eklem kısmından ki kemiğin eğriliğine denir, bu doğal bir durum değildir. Bu problem vücudunuzun ağırlık basıncı ayaklarımıza dengesiz düştüğü zaman gelişir. Bunyon her insanda görülebilen bir hastalık olmasına rağmen kadınlar bu kemik deformitesine erkeklerden daha yatkındır.

Uzmanlar sıkı ve yüksek topuklu ayakkabılar giymenin kemiğin bu darbeleri almasına daha çok katkı sağladığını bildiriyorlar.Bunyon oluşumunun diğer olası nedenleri arasında genetik, ayak yaralanmaları ve doğumda oluşan bazı ayak deformiteleri vardır. Artritin bazı türleri de gelişmekte olan bunyon riskini artırabilir. Bunyonun en belirgin özelliği, ayak baş parmağındaki esnekliği kaybettirmesi ve yürürken aşırı ağrıya neden olmasıdır.

Diğer belirtiler arasında bunyon etrafında ki cildin tahriş olması, eklem bölgesinde kızarıklık ve ağrı, nasır, etkilenen bölgede kabarcıklar ve muhtemelen diğer ayak başparmağına karşı bir kayma görülebilir. Hatta kendinize uygun ayakkabı bulmakta zorlanabilirsiniz. Bunyon ilerleyicidir ve genellikle zamanla kötüleşir. Bazı doğal tedaviler yardımcı olabilir, ancak bunlarla gerçek deformiteyi düzeltmek mümkün değildir. Şiddetli rahatsızlık durumlarında sorunu gidermek için cerrahi operasyon gerekli olabilir. İşte bunyon belirtilerini hafifletmek için bazı ev ilaçları.


Eğer ayaklarının üzerinde çok uzun süre durulmuşsa bunyon kısmı iltihaplanır. Ağrıyı ve iltihabı hafifletmek için buz tedavisi iyi bir seçenektir. Soğuk geçici olarak sinir uçlarını etkiler ve ağrılardan rahatlama sağlar. Ince bir havluya bir avuç ezilmiş buz koyun ve sarın. 5 ila 10 dakika boyunca etkilenen alan üzerine yerleştirin. 10 dakikada bir mola verin ve prosedürü 2 veya 3 kez daha tekrarlayın. Bu yöntem gerekirse bir kaç kere uygulanabilir.