Ayağınızdaki Nasırı Yok Eden Doğal Yöntem

Cilt aşırı sürtünme ve basınca maruz kaldığı zaman dairesel şekilde sertleşir ve kalınlaşır. Bu durumun meydana gelmesine nasır denir. Nasırın insan vücudunda en fazla oluştuğu yer ayak üstleri, ayak parmakları arası ve ayak tabanlarıdır. Bunun dışında diğer vücut bölgelerinde de gelişebilir.

Nasırın en fazla ayakların üzerinde oluşmasının nedeni kişinin kendi ayağına göre ayakkabı almamasıdır. Nasır sıkı ayakkabı giyinmekten, yüksek topuklu giyinmekten yada uzun süre ayakta beklemeden dolayı meydana gelir.

1-Beyaz sirke ayak nasırı üzerinde denenmiş başka bir etkili ilaçtır. Beyaz sirkenin yüksek asitlik düzeyi sert cildin yumuşamasına yardımcı olur. Beyaz sirke antifungal (Mantar enfeksiyonlarında kullanılan ajanlar) ve antibakteriyel özellikleri sayesinde enfeksiyon riskini azaltır. Yatmadan önce bir bardak suya, bardağın üçte biri kadar beyaz sirke katıp karıştırın. Bu seyreltilmiş sirkeyi hafifçe nasırlı bölgeye sürün. Yapışkan bir bandaj ile nasırlı bölgeyi kapatın ve gece açık bırakın. Ertesi sabah bir ponza taşı veya tırnak törpüsü ile kalınlaşmış deriyi pul pul dökebilirsiniz. Nasırlı bölgeyi nemli tutmak için zeytinyağı veya hindistan cevizi yağı sürebilirsiniz. Bu doğal yöntemi nasır iyileşene kadar günde bir defa tekrar edin.

2-Ilık su ile dolu bir kovaya 2-3 yemek kaşığı karbonat katın. Ayaklarınızı 10 ila 15 dakika boyunca bu suda bekletin. Ölü derileri kaldırmak için bir ponza taşı yardımı ile nasırlı bölgeyi ovun. Başka bir seçenek olarak, bir miktar suya limon suyu ve bir çay kaşığı karbonat ekleyerek bir maske hazırlayın. Bu maskeyi sadece nasırlı bölge üzerine ve dikkatlice sürün. Gece açık bırakın. Ertesi sabah, ılık su ile bu maskeyi durulayın ve sonra ponza taşı ile nazikçe ölü deriyi törpüleyin. Şifa buluncaya kadar bu doğal yöntemi günde bir kez kullanabilirsiniz.

3-Nasırlı bölgeye taze limon suyu sürün ve kurumasını bekleyin. Bunu günlük en az üç kez yapın. Alternatif olarak, bir çorba kaşığı limon suyuna iki adet karanfil atın ve yaklaşık 15 dakika boyunca bekletin. Ardından karanfilleri çıkarın ve limon suyunu nasırlı bölgeye sürün. Kuruyana kadar bekleyin ve tekrar sürün. Bu yöntemi günde birkaç kez tekrarlayın.

4-Nasırlı bölge üzerine bir dış sarımsak sürün. Cildi kurumaya bırakın. Ertesi sabah ayaklarınızı ılık su ile yıkayın. Nasır kaybolana kadar her gece bunu yapın. Başka bir seçenek olarak, iki diş sarımsağı ezin ve biraz sirke ekleyin. Sonra bu karışımı nasırlı bölgeye sürün. Üzerine bir pamuk koyun ve bantla sabitleyin.İki ila üç saat boyunca bekletin ve sonra bandı çıkarın ve bölgeyi temizleyin. Birkaç hafta boyunca her gün bu işlemi tekrarlayın.